درب هاي ضد حريق

كد: ۳۲۲۲ – ۲۲۵       

گروه محصول: ساختمان

ويرايش: دوم (بهار ۸۶)

عنوان ايده: درب­هاي ضد حريق

معرفي محتوا و محيط ايده :

درب­هاي ضد حريق به منظور ايجاد تأخير در گسترش شعله­هاي آتش در ساختمان­هاي بلند مرتبه و مدرن, برج­ها, مجتمع‌هاي مسكوني و آسمان خراش­هاي امروزي طراحي مي­شوند كه مي­بايست برابر قوانين بسيار سخت­گيرانه ايمني ساخته شوند.

مشخصات فني و تکنولوژي:

درب­هاي مذكور با استفاده از جديدترين فنون و تكنولوژي­ها و با بهره­گيري از سيستم تخته­هاي ذره­اي (Particle Board) سه‌لايه‌اي ساخته شده­اند. اين سيستم براي ساخت درب­هاي با ساختار جامد و مستحكم كه لايه­هاي اول و دوم آن­ها در كناره­هاي عمودي يا كليه كناره­ها قرار داده شده و كاملاً لب به لب مي­گردند, بكار برده مي­شود. پوشش يا پرداخت نهائي كه در واقع آخرين لايه‌ي قرار گيرنده در اين درب­ها است از رنگ, روكش, لامينيت, يا ورق­هاي فلزي تشكيل مي­شود. (خوراك محصول در داخل توليد مي­شود)

كاربردها ومصارف:

ساختمان هاي بلندمرتبه، برج‌ها، مجتمع‌هاي مسكوني، بيمارستان‌ها و هر جايي كه درب­هاي داخلي مخصوص فرار و حريق مورد نياز باشد.

تأمين­كنندگان فعلي و رقبا(براي همين محصول و خدمات جايگزين):

شركت Speed Well Décor تأمين‌كننده‌ي اين محصولات در ايران است.

از جمله شركت­هاي توليدكننده‌ي اين نوع درب، صنايع مهندسي گنج چم آرمان، كارايار صنعت و نودر است. يك شركت نيز در آذربايجان غربي با ظرفيت ۲.۴۰۰ عدد در سال، مجوز ساخت درب­هاي نسوز را دريافت كرده كه هنوز به بهره‌برداري نرسيده است

وضعيت بازار و مشتريان:

در آمار واردات گزارشي بصورت تفكيك شده براي درب­هاي ضد حريق وجود ندارد. شركت­هاي زيادي در داخل درب‌هاي فلزي و پلاستيكي توليد مي‌كنند. با توجه به رشد و وسعت ساختمان­سازي در كشور و نيز قوانين تصويب شده جهت استفاده از چنين درب­هايي منجر به افزايش نياز به آن شده است اما در عين حال هنوز در كشور از لحاظ فرهنگي استفاده از اين درب­ها نهادينه نشده است و آنچنان به مسائل ايمني ساختمان­ها توجه نشده است.

در كشور سالانه بطور متوسط پروانه احداث ۱۵۰ هزار ساختمان مسكوني (شامل ۳۰۰ هزار واحد) بجز شهر تهران صادر شده است. با در نظر گرفتن ساختمان­هاي مسكوني شهر تهران و اداراي حجم تقريبي كل بازار حداقل ۳ ميليون عدد برآورد مي­شود.

تست­هايي نيز براي ميزان مقاومت اين درب­ها در مقابل آتش و دود عبوري انجام مي­گيرد كه البته در ايران اين تست­ها انجام نمي­شود. به همين دليل درب­هاي وارداتي ضد حريق قيمتي چند برابر (تا ۳ برابر) درب­هاي توليد داخل است.

از جمله درب­هايي كه در داخل توليد مي­گردد ورق­هاي فلزي دو جداره (آهن گالوانيزه) با ضخامت­هاي cm 5-2 كه لايه‌ي دروني از پشم سنگ استفاده مي­شود كه قيمت هر مترمربع حدود ۱.۸۰۰ تا ۲.۰۰۰ هزار ريال است.

از درب­هاي خارجي (بيشتر از تركيه وارد مي­گردد) ضد حريق كه در داخل توليد نمي­شود، بجاي استفاده از فلز از چوب‌هاي صنعتي و فشرده استفاده مي‌شود كه گران هستند. از نوارهاي مخصوصي نيز براي قسمت­هاي اطراف درب و چارچوب براي جلوگيري از عبور دود استفاده مي‌شود كه در ايران توليد نمي­شود و گران هستند و بجاي آن از نوارهاي لاستيكي معمولي استفاده مي­شود.

(نرخ تبديل ارز، ۱ دلار = ۹۱۰۰ ريال)

سطح سرمايه­گذاري:

حداقل ظرفيت اقتصادي پيشنهادي: ۵۰۰ تن

سرمايه در گردش: ۵ تا ۶ ميليارد ريال

سرمايه ثابت:

 تا ۱۰ ميليارد ريال

۱۰ تا ۵۰ ميليارد ريال

۵۰ تا ۱۰۰ ميليارد ريال

بيش از ۱۰۰ ميليارد ريال

theme